Zaneta

Skąd się biorą siwe włosy?

Filed Under (Twoje Włosy) by Zaneta on 03.31.2016. at 10:53 am

Tagged Under : 

Skąd się biorą siwe włosyW końcu naukowcy potrafią wyjaśniać dlaczego na głowie pojawiają się siwe włosy. Co prawda, jedni siwieją prędzej a drudzy później. Ale chyba niewielu sprawia to jakąś rozkosz. Siwe włosy na ogół kojarzą się z wiekiem dojrzałym a chyba każdy chce młodość wyciągnąć tak najdłużej jak się tylko da–i tu wydaje się że nauka może nam coś doradzić!

 

Podobno naukowcy odkryli gen który decyduje kiedy i w jakim stopniu osiwieje twoja czupryna. Naukowcy nazwali ten gen IRF4. Wygląda na to że IRF4 decyduje kiedy produkcja pigmentu dobiegnie końca. Czasem dzieje się to powolnie kiedy dostrzegasz kilka siwych włosów na skroniach koło ucha a czasami szybciej niż tego byś chciała. Na ogół siwe włosy pojawiają się między 30–40 rokiem życia, ale obecnie szarzeją nawet młodsi.

Włos zdrowy wypełniony jest melanocytami które wydzielają melaninę, barwnik włosa. Wygląda na to że wszystko odbywa się w porządku do momentu kiedy melanina przestaje się wytwarzać (kiedy IRF4 zamyka produkcje). Melanina dzieli się na eumelanine (dająca kolory brązowe i czarne) i feomelanine (dająca kolory żółte, pomarańczowe i czerwone).

Twój kolor włosów właśnie zależy od proporcji tych barwników. Oczywiście to chyba nie gra roli bo kiedy IRF4 zamyka interes te wszystkie pigmenty przepadają. Z wiekiem organizm produkuje coraz mniej pigmentów i pojawiają się włosy siwe!

Jeśli siwizna jest genetyczna to obecnie nie ma tabletki która to może odwrócić. Jednak proces siwienia na ogół można opóźnić. Naukowcy mówią że najszybciej siwieją palacze. To nie znaczy ze każdy kto pali siwieje ale nałogowe palenie przyśpiesza ten proces.

Włosy siwieją również z nadmiernego stresu, chorób, i ubogiej diety. Witaminy grupy B odgrywają ważną role jeśli chodzi o zdrowie włosów i skóry – brak B wywołuje szybsze siwienie. Zdrowe włosy potrzebują również cynk, miedź, żelazo, selen, jod.

Inne czynniki które przyczyniają się do przedwczesnej siwizny są choroby kręgosłupa, choroby nerek, cukrzyca, zaburzenia krążenia, i brak snu.

Siwizna na ogół nikomu nie sprawia przyjemności i powodów siwizny jest sporo. Obecnie siwizny zatrzymać nie można ale można ją opóźnić. Wydaje mi się ze powyższe ciekawostki przydadzą się nie tylko twoim włosom ale również mogą poprawić twoje zdrowie i samopoczucie.

polska fryzjerka w melbourne