Czego potrzebują twoje włosy po trzydziestce!

Włosy po trzydziestce potrzebują czegoś więcej niż tylko dobry szampon i odżywkę. Aby rosły zdrowe i lśniące, powinniśmy dostarczyć niezbędnych dla nich substancji.

Najważniejszym pożywieniem niezbędnym dla zdrowia włosów jest dieta bogata przede wszystkim w białko, trzy witaminy i trzy bardzo ważne pierwiastki…

 

Szampony, balsamy i odżywki nie są odpowiedzią na gęste, grube i lśniące włosy … są tylko uzupełnieniem zdrowej diety. To znaczy że przede wszystkim musimy dostarczyć im odpowiednich budulców…

Białko (czyli proteiny) dla włosów jest tym, czym benzyna dla samochodu. Na kilogram wagi potrzebujemy przeciętnie 0,5g białka. Warto jednak pamiętać że zapotrzebowanie organizmu na białko wzrasta w stresach, przy braku snu, w stanach bólu, obawy i lęków. Pokarmy bogate w białko to: ryby, kurczęta, jaja, orzechy, sery, migdały, groch, fasola, soczewica, kawior, jogurty.

Witamina B6 i A – witaminy te wspomagają wzrost włosów, oraz chronią je przed chorobami oraz niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Witaminy z grupy B regulują pracę gruczołów łojowych w skórze, i nadmiernemu wydzielaniu sebum, którego duża ilość może osłabiać włosy. Pokarmy obfite w witamina B6 to brukwa, cebula surowa, groch, kapusta, marchew, świeże ogórki, jabłka, pomarańcze, baranina, celęcina, swieże ryby, drożdże i miód. Witaminę A można znaleźć w mleku, maśle, jajkach, wątrobie, oraz w żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach.

Witamina E poprawia cyrkulację do skóry głowy i wspomaga wzrost włosów. Kiedy trzon włosa ma tendencje do łamliwości i częstszego wypadania oznacza że brakuje witaminy E. Duża ilość Witaminy E znajduje się w tłoczonych na zimno olejach, awokado, migdały, i w świeżych liściach warzyw.

Żelazo, niedobór  żelaza w diecie może wywołać łysienie. Przyczyną nedoboru żelaza są przede wszystkim obfite miesiączki. Najlepiej przyswajalne jest żelazo z czerwonego mięsa, ale znajdziesz je również w szpinaku, pestkach dyni, orzechach, daktylach, morelach i spirulina. Warto pamiętać że żelazo w połączeniu z witaminą C jets łatwiej przyswajalne.

Cynk, ten pierwiastek ma wpływ na wytrzymałość i wygląd włosa. Brak cynku objawia się zatrzymaniem wzrostu włosów oraz ich wypadaniem. Znajdziemy go w orzechach włoskich, migdałach, kukurydzy, słoneczniku, jajkach, a także w pszenicy.

 

Miedź, niedobór miedzi prowadzi do odbarwienia i niekorzystnych zmian strukturalnych włosa. Pierwiastka ten możemy znaleźć w orzechach, grochu, fasoli, kaszach, makaronach, produktach zbożowych oraz rybach i wątróbkach zwierzęcych.

To tyle na dzisiaj!