Sprawdź, czy oddychasz prawidłowo – można się zdziwić!

czy oddychasz prawidłowo Oddychanie to proces nabierania powietrza do płuc i wypuszczania go z powrotem, przy którym, wydychamy dwutlenek węgla. Dwutlenek węgla często postrzegany jest jako gaz trujący lub gaz cieplarniany, jeden z głównych problemów ekologicznych. Jednak ten często błędnie przedstawiany gaz odpowiada za wiele ważnych funkcji życiowych, i twój styl oddychania może mu pomóc lub zaszkodzić.

 

Według Birch (2019) dwutlenek węgla reguluje pracę układu oddechowego, jest odpowiedzialny za dostarczanie tlenu do komórek ciała, i odpowiada za równowagę kwasowo-zasadową krwi. Ten bezwonny gaz jest ważnym regulatorem organizmu.

Jednak oddychanie zbyt głębokie lub intensywne, może doprowadzić do hiperwentylacji (kiedy oddychamy zbyt dużo, niż powinniśmy). W czasie hiperwentylacji szybkość wydalania dwutlenku węgla jest większa niż organizm potrafi wyprodukować. Innymi słowy, zbyt intensywne lub przesadne oddychanie (np. w chwilach stresu) wywołuje hiperwentylację i spadek dwutlenku węgla w organizmie.

Według badań naukowych (Gardner & Bass, 1989; Hough, 2001) hiperwentylacja może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych, między innymi do bólów i zawrotów głowy, alkalozy (zaburzenie pH krwi), i stanów niepokoju i ataków paniki.

Jednakże, kiedy oddychamy zbyt często, w organizmie pozostaje zbyt mało dwutlenku węgla; kiedy oddychamy zbyt powolnie w organizmie pozostaje zbyt dużo dwutlenku węgla. Obydwa objawienia mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi organizmu.

W związku z tym powinniśmy oddychać równomiernie (ok. 10-12 oddechów na minutę; Hough, 2001). Chodzi oto, żeby robić powolne wdechy i wydechy, niekoniecznie głębokie wdechy i wydechy. Prawidłowe oddychanie wcale nie jest proste.

Szybkość to obsesja 21-ego wieku.

Zwolnij i zacznij żyć w wolniejszym tempie. Znajdź wolną chwilę, żeby zjeść w spokoju, znajdź czas na odpoczynek i nie czuj się winna z tego powodu, jedź na urlop przynajmniej raz lub dwa razy w roku, i co najważniejsze, naucz się spokojniej oddychać.

Oddychaj ze spokojem, nosem, bez gwałtownego pośpiechu!

polska fryzjerka w melbourne

 

 

Referencje

Birch, M. (2019) Breathe: The 4-week breathing retraining plan to relieve stress, anxiety and panic. Hachette, Australia.
Gardner, W. N., & Bass, C. (1989). Hyperventilation in clinical 65 practice. British Journal of Hospital Medicine, 41, 73–81.
Hough, A. (2001) Physiotherapy in respiratory care (3rd ed.). Ashford Colour Press LTD.