W ciepłe dni lata zwykle szybko wyjmujemy krem z filtrem i smarujemy się, przede wszystkim, kiedy jesteśmy na plaży. Wtedy smarujemy się starannie, bo promieniowanie UV niszczy skórę. Ale często zapominamy, że zbyt duże promieniowanie słoneczne może zniszczyć również nasze włosy. Poniżej podaję więcej informacji na ten temat!
Naukowcy (Piérard-Franchimont, Quatresooz, & Piérard, 2010) twierdzą, że promieniowanie słoneczne oddziałuje na łodygi włosów, porost włosów, i skórę głowy, czyli skalp.
Promieniowanie UV powoduje zmiany procesów fizjologicznych które sprawiają, że włosy i skalp starzeją się szybciej.
Według (Piérard-Franchimont i wsp., 2010) efekty uboczne promieniowania UV mogą przyczynić się do zmian skórze głowy, nadmiernego wypadania włosów, i nawet do powodowania nowotworów.
Nawet gęsta czupryna nie do końca blokuje promieniowanie UV. W związku z tym, jeśli włosów jest mniej, powinno się jeszcze bardziej uważać.
Promieniowania UV dzielimy na trzy rodzaje: UVC, UVB i UVA. Naukowcy przyznają, że promieniowanie UVC na żywe organizmy jest im niezbyt znane. Na szczęście, te natężenie promieniowania jest najsłabsze w porównaniu z UVA i UVB.
Większość promieniowania UVB jest absorbowane przez atmosferyczną i stratosferyczna warstwę ozonową. W rezultacie, ok. zaledwie 5% promieniowania UVB dochodzi do ziemi. Z UVA jest dużo gorzej, bo długość fali UVA stanowi aż 95% promieniowania docierającego do ziemi. (W Australii, mieszanka UV-A/B może być jeszcze silniejsza)
Na szczęście, UVA ma niższą energię, niż UVB, i dlatego słabiej oddziałuje na organizm.
Piérard-Franchimont i wsp., (2010) twierdzą, że UVA w połączeniu z UVB zmienia strukturę włosów, skórę głowy, i pigment melaniny, która odpowiedzialna jest za barwę naszej skóry i włosów. Niestety, tak jak już mówiłam, gęste włosy nie potrafią promieniowania UV całkowicie zatrzymać.
Efektem mogą być zaburzenia pigmentacji skóry lub przebarwienia (melanoderma).
Promieniowanie UV może również przyspieszyć łysienie androgenowe.
UV mają także negatywny wpływ na włosy, niszczą nie tylko ich strukturę i kolor, lecz także osłabiają włos w mieszkach włosowych.
Oczywiście, umiarkowane działanie promieniowania UVB ma również korzystne działanie na nasz organizm. Więc, całkowite wystrzeganie się słońca dla większości z nas nie powinno być przydatne, chyba że za poleceniem lekarza.
Chyba każdy z nas lubi wygrzewać się w słońcu, jednak nie zapominajmy o nakryciu głowy – przede wszystkim w upalne, nawet pochmurne, letnie dni.
Referencje
Piérard-Franchimont C., Quatresooz P., Piérard G.E. (2010) Effect of UV Radiation on Scalp and Hair Growth. In: Trüeb R., Tobin D. (eds) Aging Hair. Springer, Berlin, Heidelberg.