Włosy wypadają nam każdego dnia i jest to proces naturalny. Codziennie tracisz ok. 100–150 włosów. Dzieje się tak ponieważ każdy z nich żyje 5–7 lat, a potem wypada. Dokładnie nie wiem dlaczego, ale najwięcej włosów tracimy w okresie jesienno-zimowym. Nazywa się to ‘wypadanie sezonowe.’
Problem jest gdy wypadają garściami i widzisz je wszędzie!
Czasami wystarczy zmiana szamponu i odżywki. Zadbaj o ty by twój szampon i odżywka były dostosowane do rodzaju twoich włosów.
Stres
Innymi przyczynami mogą być: niezdrowy tryb życia, niewłaściwa dieta, długotrwały stres. To wszystko może wpłynąć na twoje hormony, co prowadzi do wypadania włosów.
Według Mediweb “stres – silne przeżycia emocjonalne mogą skutkować nadmiernym wypadaniem włosów.”
Zmiany hormonalne
Pamiętaj że istnieją dwa główne hormony, które wpływają na włosy – estrogen i testosteron. Problemy pojawiają się wtedy gdy ich współczynniki są asymetryczne.
Na przykład w czasie ciąży włosy są gęste dzięki potężnej dawce estrogenów, które hamują ich wypadanie. Kiedy po urodzeniu dziecka poziom hormonów wraca do normy, masowo wypadają. Hormony powinny jednak się unormalizować po kilku miesiącach.
Niedobór witamin
Jeśli włosy wychodzą ci koszmarnie to możliwe że twojemu organizmowi brakuje cynku (zinc) i vitaminy A, biotyn (biotin) lub krzemionka (silica). Brak żelaza w organizmie jest również częstym powodem wypadania włosów.
Papilot radzi: “Aby zminimalizować ryzyko fali wypadanie włosów, na dobry początek postaraj się zmodyfikować swoją dietę. Włącz do jadłospisu żelazo (znajdziesz je między innymi w awokado, daktylach i kukurydzy), cynk (orzechy włoskie, jaja, ziarna słonecznika), wapń i magnez (seler, jabłka, brukselka), miedź (banany, ryby, soja) oraz witaminy A, C, E oraz z grupy B.”
Brakujący klucz do zdrowego odżywiania
Oczywiście możesz odżywiać się doskonale ale jeśli twoja trzustka nie wytwarza enzymów trawiennych wystarczająco to twój organizm będzie miał problem z rozkładem i przyswojeniem białek, węglowodanów i tłuszczów z diety. Brak tych enzymów może spowodować przyrost masy ciała, problemy z tarczycą, wzdęcia, zgaga, niestrawność lub odbijanie po jedzeniu, zaparcia lub biegunki, i również słabe, matowe i łatwo wypadające włosy. Złe trawienie również przyśpiesza proces starzenia się.
Leki które szkodzą
Przyjmowanie niektórych leków lub pigułek antykoncepcyjnych może przyczynić się do utraty włosów. Wypadanie włosów może rozpocząć się już w kilku tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania leków, np: przeciwtarczycowe, przeciwkrzepliwe, immunosupresyjne, cytostatyczne jak i również środki antykoncepcyjne.
Oczywiście, przyczyny mogą być różne dlatego polecam wizytę ó dobrego dermatologa.
Elżbieta Szymańska Dermatolog radzi w przypadku nadmiernego wypadania włosów przede wszystkim należy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Pomocne tu mogą być następujące badania: trichogram, morfologia, poziom żelaza, hormony tarczycy, hormony płciowe.
Niektórzy polecają lek Minoxidil (Rogaine), stosowany na skórę głowy. Pamiętaj że ma pewne skutki uboczne, takie jak suchość, swędzenie i podrażnienie skóry głowy, i włosy mogą wypaść ponownie, jeżeli leczenie zostanie przerwane.
Domowe sposoby
Polecam te ‘domowe sposoby’ które mogą poprawić stan a nawet zatrzymać wypadanie włosów:
Wywar z pokrzywy. Pokrzywe należy zalać litrem wrzącej wody. Gdy wywar naciągnie i ostygnie, należy go odcedzić. Stosować go po każdym myciu włosów.
Płukanka z mięty. Włosy nie będą się przetłuszczać, jeśli systematycznie będziemy je płukać w płukance z mięty. Płukankę należy przygotować mieszając po łyżce suchej mięty i zalewając je wrzątkiem. Po odcedzeniu (i ostudzeniu!) spłukujemy nim mokrą głowę.
Kompres z oliwy z oliwek. Kompres ten jest doskonały na włosy suche i zniszczone. Trochę rozgrzany olej nakładamy na włosy, zawijamy woreczkiem foliowym i owijamy ręcznikiem i trzymamy przez ½ godziny. Zmywamy pod bieżącą wodą.
Maseczka z piwa i żółtka. Dwa żółtka wymieszać z trzema łyżkami piwa do konsystencji papki, nakładamy na włosy i owijamy woreczkiem foliowym. Po 1/2 godziny zmywamy szamponem pod bieżącą wodą.
Jeśli włosy nie przestaną wypadać do miesiąca, zgłoś się do lekarza.
Unikaj mycia włosów bardziej niż to konieczne. Myj głowę opuszkami palców, przynajmniej kilka minut masując skórę. Płucz włosy letnią, a nie gorącą wodą.
Stosuj zdrową diete i niezapominaj o regularnym ćwiczeniu.
Nie zapominaj że słońce szkodzi nie tylko skórze, ale także włosom. Dlatego trzeba chronić włosy przed słońcem. Zakładaj chustkę lub kapelusz!
Chlorowana woda również niszczy włosy. Pamiętaj żeby ubierać czepek do włosów gdy pływasz w basenie.
Spożywaj mniej czerwonego mięsa i kurczaków ponieważ są one ładowane hormonami i antybiotykami które mogą podnieść twój poziom testosteronu który przyczynia się do utraty włosów.
Do rozczesywania mokrych włosów najlepiej używać grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami i poczekać aż włosy trochę przeschną.